o plemeni a chovu

 

Jméno romanovská ovce pochází podle jména města kde se plemeno poprvé popsalo.Toto město se dříve jmenovalo Romanov-Borisoglebsk . Tento název si toto město podrželo až do roku 1918 kdy se přejmenovalo na Tutajev. Nové jméno město získalo podle vojáka rudé armády I.P.Tutajeva, který zde během revoluce umrzl. Město leží v Jaroslavské oblasti 300 km severovýchodně od Moskvy a jenom pro zajímavost tak je vzdáleno 2166 km od Prahy.

Město rozděluje řeka Volha na dvě poloviny. Starší část, ležící na jejím levém břehu se jmenovala Romanov.Tato část byla postavena na konci 13.století (nejpozději v roce 1283) carevičem Romanem Vasilijevičem jako malá pevnost. Nyní je na předměstí tohoto města mimo jiné také továrna na zpracování ovčích kůží.

 

Minimální hmotnost beranů při klasifikaci

Stáří 6 měsíců - 40 kg
8 měsíců - 45 kg
10 měsíců - 48 kg
12 měsíců - 50 kg

Nejvyšší přípustné stáří berana při klasifikaci 18 měsíců.

 

Romanovská ovce patří k plodným plemenům, tzn. že běžně rodí trojčata i čtyřčata. K jejím dalším přednostem patří ranost, pevná konstituce, vysoká mléčnost a asezonnost říje. Její asezonnost a kratší doba březosti (průměrně 145 dnů) umožňuje dvojí bahnění za rok. Beránci i jehničky pohlavně dospívají v 4-6 měsících věku, jehnice lze poprvé zapouštět již ve věku 7 měsíců při hmotnosti 35kg. To umožňuje (při dobré úrovni výživy) získat první jehňata již do jednoho roku věku jehnice. Výkrmnost a jatečná výtěžnost jehňat je proti masným plemenům nižší, ale po přepočetní celkové hmotnosti vrhu jehňat v kg ve 100 dnech na bahnici nemá romanovka díky své plodnosti konkurenci mezi ostatními plemeny.

Pokud použijeme romanovskou bahnici v mateřské pozici a připáříme na ni berana plemene s dobrým osvalením (masná plemena) dosáhneme skutečně extrémního výnosu kvalitního jehněčího na bahnici. To je také vedle čistokrevné plemenitby hlavní způsob využití tohoto plemene. Optimální metodou křížení je tedy terminální užitkové křížení. To znamená, že v mateřské pozici máme stále čistokrevnou romanovku, připouštíme ji masným plemenem a všichni kříženci jsou určeni na jatky. Toto je v podstatě ideální stav pro užitkové chovy, které nakupují do svého chovu (za dopředu dohodnutých rozumných smluvních podmínek) čistokrevné jehnice romanovek, čistokrevné berany masných plemen a produkují tak levně 

 

(převzato z www.romanovky.eu )